Правозахисники закликали Раду не приймати законопроєкт про обмеження доступу до судових рішень

На їхню думку, зміни, передбачені документом №7033-д, шкодять системі правосуддя, свободі слова та доступу громадськості до публічної інформації під час війни та після її завершення.

На початку травня комітет з правової політики Верховної Ради після повторного розгляду рекомендувала проголосувати за законопроєкт №7033-д, що передбачає обмеження доступу до даних та рішень судового реєстру. Зміни, передбачені документом, шкодять системі правосуддя, свободі слова та доступу громадськості до публічної інформації під час війни та після її завершення, зазначено у спільній заяві, опублікованій на сайті Центру прав людини Zmina.

Як зауважили правозахисники, законопроєкт ще 2023 року викликав занепокоєння у громадськості, після чого зник з порядку денного ВРУ. Однак у 2024 році народні депутати знову вирішили поставити його на голосування попри висновок НАЗК щодо корупційних ризиків.

, — зазначили правозахисники.

У документі №7033-д на час дії воєнного стану та рік після його закінчення пропонується обмежити доступ до судових рішень у справах, що становлять особливий суспільний інтерес. Йдеться про провадження щодо злочинів проти основ нацбезпеки, охорони держтаємниці, недоторканності держкордону, призову і мобілізації, а також порядку несення військової служби. 

, — вважають правозахисники.

Законопроєкт також пропонує дозволити суддям на власний розсуд вилучати із рішень інформацію, що «може зашкодити безпеці» у справах, розглянутих у відкритому засіданні. Таке нововведення, вважають правозахисники, суперечить загальному принципу гласності судового процесу і несе корупційні ризики. Законність та обґрунтованість таких рішень не можна буде перевірити, адже судді їх прийматимуть поза процесуальним порядком. 

Окрім цього, документ пропонує розширити перелік даних, які не можна розголошувати в текстах судових рішень. При цьому більшість таких даних зараз у відкритому доступі. Водночас через таку норму із судового реєстру можуть вилучити необмежену кількість рішень на необмежений час для приховання цієї інформації з наявних рішень. 

Правозахисники наголосили, що законодавство повинно мати єдиний підхід щодо обмеження доступу до інформації, тому відкриті дані у судових рішеннях не можна обмежувати. Інакше існує загроза нормальному та ефективному функціонуванню Єдиного державного реєстру судових рішень, який є демократичним досягненням українського суспільства.

— додали у Zmina.

Переглянути та підписати спільну заяву можна за посиланням.

Джерело